Lørenskog kommunen ble hacket i mai, og tusenvis av nordmenns private opplysninger raste ut på nett. Nå foreslår EU at big-tech skal samle inn mer sensitiv data, med lovlig tillatelse. Det bekymrer oss i MDG.
EUs omstridte lovforslag som kritikerne har kalt «Chat Control» – offisielt heter loven CSAR for Child Sexual Abuse Regulation – krever at teknologiselskaper skanner alt vi skriver i eposter og meldinger, i utgangspunkt også i Norge. Datatilsynet varsler om masseovervåkning med EUs tillatelse. De grønne i Europaparlamentet har prøvd å stoppe forslaget, og fått et flertall med seg. Likevel ble del én av loven vedtatt (mer om det senere).
Chat Control er ment til å bekjempe barnepornografi, gjennom å skanne meldinger etter pornografisk materiale. Overgrep mot barn er et viktig problem som må løses. Men lovforslaget går altfor langt, og det har utviklet seg til en direkte trussel mot personvern og demokrati.
Teknologiselskap får unntak fra europeisk personvernlovgivning for å skanne alle meldinger, også fra folk som ikke er seksualforbrytere. Når datatilsynet varsler at KI-modeller for automatisk analyse kan gjøre feil, bør det være et varsku. Hva slags samfunn skaper vi når foreldre som sender bilder av barn i svømmeklær, blir flagget av anonyme KI-modeller?
Det er ikke utenkelig at myndigheter eller tek-selskap bruker datahullene til å finne varslere eller kritiske journalister.
Det er uakseptabelt at Big Tech får lovlig tilgang til våre private meldinger, bilder og videoer. Hva mer kan de bruke det til? EUs politistyrke Europol har diskutert bak lukkede dører om denne metoden har potensial til å finne flere typer lovforbrytere. Med dagens utvikling av ytre høyre i Europa er det ikke utenkelig at myndigheter eller tek-selskap ønsker å bruke datahullene til mer skadelige formål, som å finne varslere eller kritiske journalister. Da står selve demokratiet på spill.
Like bekymret er vi for den udemokratiske måten dette ble vedtatt på. Det var faktisk ikke flertall. I mars stemte flertallet i EU-parlamentet for å ikke forlenge del én av Chat Control, som allerede tillater skanning av ikke-krypterte kanaler som Gmail og Messenger. I juli, mens Europas folkevalgte pakket kofferten for sommerferien, ble overvåkningsloven plutselig frontet på nytt, etter spill på bakrommet med konservative krefter og EUs Ministerråd. Det var ikke nok stemmer til å stoppe loven på nytt, og den ble forlenget til 2028.
Analyser viser at Big Tech har lobbet for skanning av meldinger for å bekjempe barnepornografi, i koalisjon med de som gjør en viktig jobb for å kjempe for bedre beskyttelse mot barneovergrep. Kritikere har kalt de korte linjene mellom EU-kommisjonen og Big Tech-lobbyistene for «Chat Controll Gate».
Datainnbruddet i Lørenskog kommune viser hvor viktig datasikkerhet er.
Det er bedre måter å forebygge overgrep mot barn på. Det EU vedtok i mars (og det som ble omgjort i juli), var å begrense skanning til de som er mistenkt for overgrep mot barn. Når du leter etter en tyv, bryter du deg ikke inn gjennom alle dørene i nabolaget i tilfelle tyven gjemmer seg der. Du gjør en politietterforskning og får en arrestordre for den mistenkte. Slik skal det også være online.
Det virkelige slaget står i nå. EU-kommisjonen, EU-parlamentet og EU-rådet forhandler om en mer omfattende versjon av Chat Control, der tech-selskap blir pålagt å skanne alle meldinger, også på kanaler for kryptert kommunikasjon. Krypterte kanaler er der man gjerne sender personsensitiv informasjon. Det er høyst bekymringsverdig når disse ikke lenger er sikre.
Datainnbruddet i Lørenskog kommune viser hvor viktig datasikkerhet er. MDG mener at myndighetene bør gjøre våre data mer sikre, ikke mindre. Spørsmålet er derfor hvordan Norge kan stoppe denne loven. I utgangspunkt kan Norge reservere seg, gjennom reservasjonsretten i EØS. I praksis blir retten aldri brukt, og det ville betydd en stygg konflikt med EU. Men er det ett tema Norge burde vurdere å bruke reservasjonsretten sin på, er det dette. Men det ser ikke ut som Arbeiderpartiet er modig nok til å gjøre det.
Norge må sitte ved forhandlingsbordet i EU, som EU medlem.
Vi oppfordrer regjeringen til å lobbe i EU for at dette ikke blir vedtatt. Flere EU-medlemsland er imot eller i tvil. Om vi kan lære noe av dette, er det at Norge må sitte ved forhandlingsbordet i EU, som EU medlem. Norske politikere i EU-parlamentet kunne ha bidratt til å stoppe loven. En norske minister i ministerrådet kunne kjempet for nordmenns rettigheter. Vår digitale frihet og demokratiet vårt er for viktig til å overlates til de konservative kreftene i Europa. Nå må vi stå sammen med våre progressive venner i Europa.


Kommentarer