Yoga- og selvhjelpsfolket pleide å være på vårt lag. Nå tar flere av dem veien inn i konspirasjonsteoriene.
Guardian publiserte en artikkel i 2023 som jeg har tenkt mye på. Tittelen var: «Alt du er blitt fortalt er løgn – veien fra helse og velvære til fascisme», og den viser hvordan mange som startet med selvutvikling endte opp i konspirasjonsmiljøer.
En britisk kvinne forteller til avisa at hvordan meditasjonsgruppa hennes ble radikalisert: Det startet med helse, med «covid eksisterer ikke» og motstand mot nedstenging og masker. Derfra utviklet det seg til en motstand mot alt fra «systemet»: «BBC lyver, ikke hør på dem; følg det du ser på internett».
Veien til et mer konspiratorisk verdensbilde kan altså starte med yoga, alternativ medisin, meditasjon eller personlig utvikling.
Det startet med isolasjon, tror hun. Først fysisk, under nedstengningen, og så sosialt. For når man slutter å tro på offentlig informasjon, kan venner og familie trekke seg unna. Dermed blir man enda mer isolert, bortsett fra i fellesskapet med de nye meningsfellene.
Det overraskende er kanskje at damene i velværebevegelsen har pleid å sogne til venstresiden. Deres lilla skjerf og «tenk positivt»-mantraer var våre! I likhet med punkerne, anarkistene og hippiene. Hvordan endte en del av dem i MAGA-bevegelsen og omegn?
Veien til et mer konspiratorisk verdensbilde kan altså starte med yoga, alternativ medisin, meditasjon eller personlig utvikling. Ingenting av dette er farlig i seg selv, åpenbart. Jeg har drevet med tre av fire selv, og et par solhilsener gjør ikke automatisk at man dropper covid-vaksinen.
New age-kulturen, som ofte finnes i velværemiljøene, er i dag forent med konspirasjonskulturen.

Kommentarer