SV-leder Kirsti Bergstø faller gjennom i kampen om velgerne. Og mot Rødt.
Tallenes tale er klar: Rødt er snart dobbelt så stort som SV. I den ferske målingen Norstat har gjort for NRK, Vårt Land og Dagbladet fikk Rødt 7 prosent, mens SV fikk 4,1. Dette skiftet i maktforholdet på venstresiden har vært under utvikling siden før stortingsvalget i fjor høst. SV har gradvis mistet sin ledende rolle, mens Rødt vokser og MDG stjeler grønne velgere.
SVs utfordringer kan sammenlignes med en dobbeltsidig lungebetennelse. Partiet har en svak leder og klarer ikke utvikle ny og attraktiv politikk. I det politiske miljøet (politikere, journalister, partiansatte, lobbyister, konsulenter og politiske byråkrater) er det en utbredt oppfatning at politiske saker avgjør valg og dermed regjeringsskifter.
Det er en viss sannhet i dette, men det overser en like viktig faktor: Den politiske lederens evne til å formulere politikk, utvikle nye løsninger, lytte til både folkets meldinger og opposisjonens beste utspill.
Hun kan ikke de viktige sakene godt nok, noe som ofte fører til at hun fremstår som en argumenterende moralist.
I forhold til disse kravene faller SV-leder Kirsti Bergstø igjennom. Selv om alle politiske ledere trenger en periode til å utvikle sin egen stil og stemme, har Bergstø ikke bestått denne testen. SVs leder er i stedet blitt et av partiets største problemer.
Mange har observert problemet. Bergstø mangler bredde, kunnskap og tyngde. Hun kan ikke de viktige sakene godt nok, noe som ofte fører til at hun fremstår som en argumenterende moralist.
Følelser har absolutt en plass i politikken, men sterk og ekte overbevisning får økt effekt når argumentene bygger på fakta og kunnskap om temaet, spesielt når kunnskapen også tar hensyn til motstandernes argumenter. Basert på debattene på TV, synes Kirsti Bergstø å mangle et politisk høreapparat. Hun hører mest på seg selv.
Kirsti Bergstø arvet et utfordrende politisk landskap i SV. Mangelen på politisk innovasjon var tydelig lenge før hun vant lederstriden, noe som førte til at viktige politikere som Kari Elisabeth Kaski og Torgeir Knag Fylkesnes forlot partiet. Tidligere SV-leder Audun Lysbakken må ta sin del av ansvaret. Han undervurderte Rødts potensial som konkurrent til SVs dominans på venstresiden, og behandlet dem som en alliert heller enn en ideologisk motstander.
Politikere som setter skapet på plass, vil alltid vinne over de som sliter med tegningene fra IKEA.
Dette bidro til Rødts bemerkelsesverdige oppblomstring i norsk politikk. Det er underlig at et parti med røtter i stalinismen og marxisme-leninismen kan bli ledende på en venstreside med sterke demokratiske tradisjoner. En viktig faktor er Rødts gradvise distansering fra Stalin, Mao og Pol Pot. Stortingsrepresentant Mímir Kristjánsson forteller nå historier om Einar Gerhardsen, Martin Tranmæl og folket på møtene i Frelsesarmeen og på bedehuset, med overbevisende stil.
Rødt har utviklet seg til et profesjonelt og viktig parti. Dynamikken i partiet og stortingsgruppa er imponerende. Mange trodde Rødt ville kollapse etter at frontfiguren stjal solbriller på Gardermoen, men partiet lanserte Marie Sneve Martinussen, med lepper like røde som partiprogrammet.
Martinussen, et tydelig politisk talent, utfolder seg med den nordnorske, verbale tydeligheten som hele Norge forstår og liker. Politikere som setter skapet på plass, vil alltid vinne over de som sliter med tegningene fra IKEA.
(Innlegget ble først publisert på forfatterens Facebook-side).

Kommentarer